Bir yerine iki kedi sahiplenmek daha iyi bir fikir olabilir mi?

Kediler yalnız avlanmayı seven canlılar olsalar da bu yalnız yaşamak istedikleri anlamına gelmez. Bazı kedi sahipleri yanlış bir fikre kapılarak kedisinin tek başına daha mutlu olabileceğini düşünür. Oysa kediler sosyal varlıklardır ve etrafında kendi cinslerinden bir arkadaş olmasını tercih ederler. Aynı odada yaşayan iki kedi aslında beraber oldukları için oldukça mutludur. Evde iki kedinin olması daha iyi midir? Diye sorarsanız kesinlikle öyle. Neden mi?

 

  1. İki kedi birbirlerinin sıkılmasını engeller

 

Kediler çoğunlukla işe gidilen saatlerde tek başına vakit geçirmek zorunda kalır. Tek başına kalan bir kedi sıkıntıdan zamanla depresyona girip daha az hareket edebilir. İki kedinin olması ise bir kedinin sıkılmasını engeller.

 

  1. Kediler birbirleriyle oynar ve eğitir

 

Yavru kediler küçük enerji makineleri gibidir. Onlar için her nesne takip edilecek veya oynanacak bir şeydir. İnsanlar için bu yavrularla sürekli oynamanın bir yolu yoktur. Bu yüzden iki kedi birbirleriyle oynamak için yaratılmıştır adeta. Pyuna ek olarak kediler diğer kedilerle oynayarak yeni şeyler öğrenir. Bu onlara sosyal ve avcı yetenekleri katar.

 

  1. Başka bir kedi almak hayat kurtarır

 

Eğer evinize ikinci bir kediyi almayı düşünüyorsanız durmayın hemen bir barınaktan alın. Bir kediye daha yuva açmak o kedinin hayatını kurtaracaktır unutmayın. Bu bile eve ikinci veya daha fazla bir kedi almak için geçerli bir sebep.

 

Evde iki kedi varsa nelere dikkat etmeli?

 

  1. İki kediyi aynı yerden alın

 

Eğer iki kedi birden alacaksanız iki kedinin de aynı yerden alınması olumlu bir şeydir. Halihazırda birbirlerini tanıyan bu iki kedi daha kolay uyum sağlayacaktır.

 

  1. Birbirlerine bağlı kediler alın

 

Bir kedi için tanıdık bir kedinin olması tanımadığı bir kediyle aynı evi paylaşmaktan daha kolaydır. Sıkı dost iki kedi yeni eve daha kolay alışır ve daha az stres yaşar. Asla birbiriyle arkadaş olan iki kediyi ayırmayın. En iyi dostlarını yitiren kediler depresyona kolaylıkla girebilir.

 

  1. İki kediyi birbiriyle yavaş yavaş tanıştırın

 

İki yavru kedinin birbirine alışması iki insandan daha kolaydır. Kediler bölgelerini koruma iç güdüsüne sahip olduğu için yavru bir kedinin gelmesi onun için alışması zaman alan bir şey olailir. Bu yüzden birbirini tanımayan iki kediyi tanıştırırken seviyeyi koruyun. Çoğunlukla ikisi birbirine uyum sağlayacak ve kabul edecektir. Ama en düşük stres seviyesinde bu süreci atlatmak bir ay sürebilir.

 

  1. Aynı yaşta ve aynı enerjide iki kedi alın

 

İki kediyi bir araya getirmek istiyorsanız en iyisi aynı yaşta iki kedi almaktır. Evde yaşlı bir kedi varsa genç bir kedi almak çoğunlukla problem yaratabilir Genç olan sürekli oynamak isteyecek yaşlı olan ise pencereden dışarı izlemek isteyecektir. Aynı zamanda tembel bir kediye arkadaş olarak oyunbaz bir kedi getirmek de iyi bir fikir olmayacaktır.

 

 5. Bazı kediler diğer kedileri sevmeyebilir

 

Evde iki kedi birden beslemek her zaman mümkün olmayabilir. Özellikle tek başına kalmaktan hoşlanan cinslerde. Bazı yetişkin kediler bütün hayatlarını başka hiçbir kediyi görmeden geçirebilir. Bu tür kediler evlerinin kralı veya kraliçesidir ve krallıklarını başka birisiyle paylaşmak istemezler.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle