Görme engelli bir kedi ile yaşarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

Görme engelli bir kedi almak çoğunlukla iyi bir fikir değil gibi algılanır. Görme engelli kediler bir yük gibi görülebilir. Ama eğer bir kedi evlat edinebilecekseniz neden bu gözleri görmeyen bir kedi olmasın ki? Hem bu kediler sıcak bir yuvaya daha çok ihtiyaç duyarken…

Görme engelli bir kediyle yaşamak sanıldığı kadar zor değildir. Gerekli önlemleri alırsanız görme engelli bir kedi evlat edindiğiniz için asla pişmanlık duymazsınız. Peki gözleri görmeyen bir kedi ile yaşarken nelere dikkat etmeli buna birlikte bakalım?

1. Görme engelli kediler evi diğer duyularıyla tanır

 

Gözleri görmeyen kediler diğer duyu organlarını daha yoğun bir şekilde kullanır. Bu kediler dünyayı koklayarak, duyarak, dokunarak ve tadına bakarak algılar. Evinizi düzenlerken kedinizin bu algılarını dikkate alabilirseniz.

 

  1. Görme engelli bir kediniz varsa evinizdeki mobilyaları oynatabilirsiniz.

 

Gözleri görmeyen bir kediyle yaşıyorsanız eşyaların yerini değiştirmeyin derler. Ama bunun doğru bir şey olduğunu söyleyemeyeceğiz. Gözleri görmeyen bir kedi yerleri değişmiş eşyaları algılayabilir. Hatta kimi zaman bu eşyaları kendileri taşır. Ancak yine de kedinizin kumunu ve yemek kabını aynı yerde tutmaya özen gösterin.


  1. Kedinizi yere koyarken yolu bulabileceği bir yere koyun

A happy cat with his eyes closed or blinking.

Kediniz kokular ve dokunma yoluyla etrafını algılar. Bu yüzden kedinizi aldıysanız yere koyarken kumunun, mamasının veya yatağının yanına koymanız kedinizin nerede olduğunu algılamasına yardımcı olur.

4. Sesli oyuncaklar alın

 

Kediniz göremese de oyun oynamayı diğer bütün kediler kadar sever. Kedinizin ilgisini çekecek sesli oyuncaklar çok hoşuna gidecektir. Hatta farklı kokulara sahip oyuncaklar da düşünebilirsiniz. Hareket eden sesli oyuncaklar kedinizin avlanma oyunu ihtiyacını giderecektir.

  1. Kedinize geldiğinizi belirtin

A tabby cat dealing with eye discharge.

Kedinize yaklaşırken sizin geldiğinizden haberi olsun. Bir anda dokunursanız korkacaktır. Bu yüzden kedinize yaklaşırken seslenin ve kucağınıza almadan önce hafifçe sevin.


6. Kediniz görme yetisini yitirirse sabırlı olun

 

Kediniz görme yetisini yitirirse zayıflığını saklamak için daha agresif olabilir. Bazıları ise daha çok ilgiye ihtiyaç duyabilir. Bu süreçte kedinize olabildiğince destek verin kendinizi de benzer bir süreçten geçiyormuş gibi düşünün. Bu süreçte kedinizle konuşmak ve okşamak ona iyi gelecektir.

 

  1. Görme engelli kedinizi başında olmadan dışarı çıkarmayın

Görme engelli kediler kapalı alanlarda yollarını çok iyi bulsa da dışarıdaki hayatın risklerine karşı bir önlemleri yoktur. Yine de kedinize arada bir temiz hava aldırmakla iyi bir şey yapmış olursunuz. Bu zamanlarda kediniz sürekli gözlerinizin önünde olsun.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle