Kediler için süt yararlı mı yoksa zararlı mıdır?

Kedi ve süt deyince aklımızda ayrılmaz bir ikili gibi geliyor. Hatta çoğu zaman sokak kedilerine süt verildiğini de görmüşüzdür. Peki hiç kedilerin süt içmesinin iyi bir şey olup olmadığını düşündünüz mü?

Sabahleyin süt ile kahvaltı yapıyorsunuz ve kediniz mutfağa giriyor. Size biraz sırnaşıyor bu hareketin karşılığında kalan sütü kedinize vermek istiyorsunuz. Kediniz için daha iyi bir kahvaltı olamazmış gibi geliyor.

Peki kedilere süt vermenin ne gibi bir zararı olabilir? Birçok zararı olabilir. Bunların başında da ishal geliyor.

This means that lactose-free milk is safe for lactose-intolerant cats and humans to drink.

Kediler neden süt içmemeli?

Kedilerin sindirim sisteminde laktoz adı verilen enzim yoktur bu yüzden sütün içindeki besleyici maddeleri alamazlar. Sonunda da kendilerini kötü hisseder ve ishal olurlar. Maalesef süt kedinize iyi gelen bir şey değildir.

Sütün tek sorunu ishal değildir. Bazı sütlü gıdalarda sütün karışımın içindeki şeker kedinize zarar da verebilir.

Love my milk! Why is she laughing?

Peki kedinize soya veya badem sütü verebilir misiniz?

Soya ve badem sütüne süt deniyor ama aslında süt değiller. Özellikle badem yağında çok fazla yağ vardır. Ama sorun şu ki bu tür sütler çoğunlukla insanların damak tadı için tatlandırılmış içecekler oluyor ve bu da kediniz için iyi bir besin maddesi değildir.

Sütle beraber dondurma da kediniz için iyi bir yiyecek değildir Özellike içinde bulunan şeker nedeniyle kedinize zararlıdır. Aynı zamanda şeker kedinizin dişleri için de iyi değildir.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

1 Yanıt

  1. Gül Nibras Batırbaygil 02/04/2019

Yorum ekle