Kediler neden ağlar? Kediniz ağlarsa ne yapmalısınız?

Kedilerin duygu dünyası oldukça gizemlidir. Ancak dikkatli bir şekilde kedinizi anlamaya çalışırsanız kedinizin duygularını görebilirsiniz. Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. Peki kediler ağlar mı? Kediler neden ağlar?

 

Bir kedinin gözleri sulanabilir ama bu duygusal bir tepki değildir. Kediler, insanlar gibi ağlamaz. Ancak bir yerlerine bir şey olduğunda veya bir sakatlık olduğunda gözleri yaşarır. Bu yüzden kedinizin gözleri yaşlı gördüğünüzde veterinere götürmeniz iyi bir karar olacaktı.

 

Kedilerin ağlaması durumunda sesleri nasıl çıkar diye merak ediyorsanız YouTube’da birçok içerik mevcut. Kedilerin çıkardığı sesler daha çok stres halindeyken çıkardıkları sesler olarak özetlenebilir. Kediler ağlamaya benzeyen bu sesleri rakip kedileri bölgelerinden uzak tutmak için çıkarırlar. Yavru kedilerin ağlamaya benzeyen sesleri ise annelerine “Ben buradayım” mesajıdır.

Went on vacation for a week and I came back to my baby looking so grown up I almost cried. (Who am I kidding I totally cried) cats funny pictures

 

Buna ek olarak yavru kediler üşüdüklerinde veya acıktıklarında da ağlamaya benzer sesler çıkarır. Stres kediler için çok önemli bir problemdir. Kedilerin yaşama alanında yapılan değişiklikler kendilerini strese sokabilir. Kediler yaşlandıkça sesli ağlamaları da değişir. Daha da yaşlı olan kediler bilinçsizce sesler çıkarabilir.

 

Sağlık durumları kedileri ağlatır mı? Evet hastalıklar ve sakatlıklar kedilerin ağlamaya benzer sesler çıkarmalarına sebep olabilir. Hastalanmış bir kedi “Burası acıyor veya şurası ağrıyor” diyemez. Ama sürekli olarak ağlayan bir kedinin böyle bir problemi olabilir.

There are tons of cute cats on the internet, but these 17 cute kittens definitely rank in the top 100 cute kittens ever.

Evinize yeni bir eşya mı eklediniz? Veya evinizde yeni yaşamaya başlayan bir oda arkadaşınız mı var? Ev ortamının değişmesi kedinizi panikletebilir. Hatta kedi kumunun markası bile kendisini şaşırtabilir.  Şunu unutmayın ki kediler, köpeklerin aksine evdeki ve rutinlerinin dışındaki en ufak bir değişikliğe bile tepki gösterir.

 

Peki ağlayan bir kediye nasıl yardımcı olunur? Ne yaparsanız yapın kedinizi ağlamayı bırakması için zorlamayın. Eğer kedinizin ağlaması uzun sürüyorsa ve bu sorunu bulamıyorsanız veterinere gitmeniz gerekecektir.

 

Birçok kedi için anksiyete ve gerginlik birkaç gün içerisinde geçer. Bu süreçte kedinizi güvenli bir alana koymak en sevdiği oyuncakları vermek alışması için yeterli olacaktır. Eğer kedinizin kumunu başka bir yere koyduysanız yerine geri koyun. Bu gibi durumlar için kedi davranışı uzamanlarına da danışabilirsiniz.

 

Bazı durumlarda kedinizin ağlaması veya çığlık atması aslında kedinizin “Bana ilgi göster” demesi anlamına gelebilir.

 

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorumlar

  1. Anonim 28/08/2019
  2. sema 15/09/2019
  3. Tuba 20/01/2020

Yorum ekle