Kediler neden kusar? Her kusma tehlikeli midir?

Kedilerin kusması panik yaratabilir. Kediler neden kusar? Diye sorarsanız bunun verilebilecek belli başlı cevapları vardır ve bunlar çoğunlukla zararsız sebeplerdir.

Tüy topları

Tüy topları kedilerin en çok kustukları sebeplerin başında gelir. Kediler kendilerini yalarken dillerine tüyler takılır. Bu tüyleri tüküremedikleri için yutarlar ve karınlarında bir tüy yumağı olur. Kediler bunları daha sonra kusar. Bunun önüne geçemek için kedilerinizi düzenli olarak fırçalayabilirsiniz.

Çok hızlı yemek

Kedilerin yemeklerini hızlı yemesi de kusmalarının bir sebebidir. Bazı kediler yemekleri elektrik süpürgesi gibi çeker ve sonrasında kusar. Kedinizin yemeğini hızlı yemesini engellemek için bir takım yemek kapları satılıyor.

Yeni mama

Eğer kedinizin mamasını sık sık değiştiriyorsanız kedinizin midesi rahatsız olabilir. Kuru mamadan yaş mamaya geçmek kusmaya neden olabilir. Kedinizin kusması duracak mı diye bakmak için kuru mamaya dönüş yapın.

 

Çimen veya bitki yemek

 

Evinizde bitkiler varsa kediniz yaprakları çiğnemek isteyebilir. Bazı bitkiler ise kedinizin kusmasına neden olabilir. Evinize bitki alırken kediler için zararlı olmayan türleri tercih edin.

 

Parazitler

 

Solucan gibi parazitler kedinizin kusmasına neden olabilir. Eğer kedinizin kusmuğunda veya dışkısında solucan görüyorsanız veterinerinize başvurmanız yapacağınız en mantıklı iş olacaktır.

 

Midede tıkanma

 

Bazı kediler plastik, kağıt, oyuncak veya ağızlarına sığan herhangi bir yabancı maddeyi yutabilir. Kedinizin bir şey yuttuğundan şüphe ediyorsanız kedinizi veterinerinize götürün. Çünkü bu hayati bir tehlike oluşturabilir.

 

Kedilerin bazı kusma sebepleri zehirlenme veya bir takım ciddi rahatsızlıklar nedeniyle olabilir. Kedinizin zehirli olabilecek bir şey yediğinden şüphe ediyorsanız, kedinizn kusmuğunda kan veya kahve çekirdeğine benzeyen siyah şeyler görüyorsanız derhal veterinere gidin. Eğer kediniz her gün kusuyor ve hiçbir şey yemiyorsa hızlı bir şekilde veterinerin yolunu tutmanız gerekir.

 

Sending
User Review
3 (1 vote)

Yorum ekle

Translate »