Kedilerde 10 önemli davranış sorunu

Kedilerin davranışları hiçbir zaman yüzde 100 çözümlenemese de, kedilerde davranış sorunları kolayca gözlemlenebilir.

Kedim tuvaletini yapmıyor, kedim idrar püskürtüyor, kedim evin her yerini tırmalıyor, kedim sert oynuyor, kedim beni sık boğaz ediyor, kedim sürekli miyavlıyor gibi sorularınız varsa bu makalenin sizler için oldukça faydalı bilgiler içerdiğine eminiz.
Kedilerde 10 davranış problemi ve çözüm yolları ise şöyle:

1. Kum kabından kaçınmak

Kediniz kum kabını boykot mu ediyor? Bu durum genellikle kumunu ya da kum kabını sevmediğinden meydana gelir. Kaplanmamış bir kutu kullanın ve kum kabını her gün temizleyin. Kum kabını kedinizin tuvaletini rahatça yapabilmesi için tenha bir yere koyun. Kum kabı ve kumu değiştirmeyi deneyin. 

Kedilerde doğru kum kabı seçimi nedir ve  en iyi kum nasıl seçilir isimli makalelerimizi de okuyarak en doğru seçimi yapabilirsiniz.

2. İdrarla işaretleme ya da püskürtme

Kediler idrarlarını diğer kedilerden kaçınmak için kullanabilirler. Başka bir kediyle kavga ettiklerinde, kendilerini güvende hissetmediklerinde ya da bir dost aradıklarında idrar püskürtme yoluna başvururlar. Evde birçok kedi bulunuyorsa kedinin kendi alanını işaretleme eğilimi daha fazla olur. İdrar püskürtmeyi durdurmak için kedinizi kısırlaştırmanız gerekir. Kısırlaştırmayla ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz. İdrar püskürttüğü yerleri enzim temizleyiciler kullanarak temizleyin. Kediniz idrar püskürtmeye devam ediyorsa veteriner hekiminize başvurun.

Kedilerde idrar problemleri ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Kedilerde ölümlere bile yol açabilecek 10 hastalık hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler buraya tıklayabilir.

Devamı için tıklayın

Yorum ekle