Kedilerde doğru beslenme için ipuçlarıKedilerde doğru beslenme kuşkusuz kedilerimiz için en önemli konu başlıklarından biri. Kedilerde beslenme nasıl olmalı, ne yemeliler, beslenme konusunda yanlış bilinen doğrular nelerdir?

1994 yılından bu yana hizmet veren Özel Şişli Veteriner Kliniği Veteriner Hekimi Aynur Sultan, kedilerde doğru beslenme konusunda kedi severlerden gelen soruları kedilikler.com için yanıtladı:
Kedim neden kuru mama yemiyor?

Kuru mamanın içeriği, aroması, proteini ve diğer maddeleriyle bağlantılı olabilir. Ama onun dışında kuru mamayı yememesinin sebebi sağlık açısından baktığımız zaman ağız boşluğu içerisinde bir hastalığın işareti de olabilir. Diş etlerinde hassasiyet olabilir. Diş çürükleri olabilir. Tartar olabilir. Bunlar tabii ilk başta kendini kuru mamayı yemeyerek gösteriyor.

Kuru mamanın tanecikleriyle de bağlantılı olabilir. Onların ağız yapısına uygun mama taneciği ve sertliğinde olması gerekiyor ki mamaları daha kolay ve lezzetli bir şekilde yiyebilsinler. Veteriner hekimler tarafından yapılan muayene sonucu süreç işletilebilir.Kedim neden kedi otunu yemiyor?

Bazı kediler yiyor, bazıları yemiyor. Bu tamamen ağzın içerisindeki tat papilalarıyla alakalı bir şey. Kedi, genelde kedi otunu dışarıdan yediği zaman tabii ki mide reseptörlerini dışarıdan uyararak oradaki biriken yalayıp yuttuğu kıl yumaklarını kusmasını sağlıyor. O sebeple zaten özel bir görevi yok. Bunu da zaten kendisi birçok problemlerle belli ediyor. Sürekli dilini dışarı çıkartıp hafif hafif yalanma hissi yaratıyor. Midede asit yükseldiği zaman bunu da sahibi gayet net gözlemleyebiliyor.

Kedi isteyenler ve kedili aileler için A’dan Z’ye kedi bakım rehberi

Kedim evdeki her şeyi yiyor. Kedilerde doğru beslenme açısından bunun bir sakıncası var mı?

Tabii ki evde pilav ve sulu yemek gibi (genel bir örnek veriyor) yemekleri yemesi  kedilerde doğru beslenme açısından çok doğru bir şey değil. Çünkü sulu yemek dediğimiz zaman evde yaptığımız yemeklerden bahsediyoruz. Bu yemeklere salça giriyor, yağ, baharat, tuz giriyor.

Yemek içine bir sürü malzeme girdiğinden dolayı onun sindirimine uygun bir gıda olmayabilir. Tabii ki neticede kediler etobur oldukları için et tercih edilebilir. Ciğer tercih edilebilir ama tabi o da ne kadar sağlıklı onu da bilemem.

Kediler yeşil sebze yiyebilir mi?

Sebze, özünde kediye uygun bir gıda değil. Bazıları çok seviyor, evet. Şöyle bir şey: Kediler evcilleştikçe ona göre artık sindirimdeki mikroorganizmaların oranları değişiyor. Onlar normalde dışarıda eti parçalamak için gerekli olan bir flora, ev yaşantısına başladıktan sonra aldıkları gıdalar içerisinde bazıları gelişiyor bazıları azalıyor. Böyle bir durum söz konusu bana göre.

Kediler peynir, süt, yoğurt yiyebilir mi?

Sütte laktoza karşı duyarlılık gösterebilirler. Ancak yoğurt problem değil, yiyebilirler. Ama tuzlu yağlı peynirler sıkıntı yaratabilir.

Kedim az mama yiyor? Sıcak havalardan olabilir mi?

Tabii ki. Bunun yanında bir de mamanın dışarıda uzun süre kalmasının da bağlantısı olabilir.

Kedimin kilo vermesini nasıl sağlarım?

Bunu sağlamanız için öncelikle obezite grubuna giriyor mu? Obezite grubunun hangi yüzdesine giriyor. Onun tespitini sağladıktan sonra kademeli olarak özel ürünlerle bu tabii ki sağlanabilir. Ama kesinlikle kedilerde doğru beslenme için öncelikle obezite grubuna girip girmediğini tespit etmek gerekiyor. 

Kedilerde obezite için genel bir kilo sınırı var mı?

1 yaşının üzerindeki yetişkin bir kedinin kilo ağırlığı 3 buçuk ile 4 buçuk kilo arasında olmalı. Tabi bu kilo sınırı bazı ırklarda 6 buçuk kiloya kadar çıkabilir. Ama genel olarak bizin gözlenmediğimiz 3 buçuk ile 4 buçuk arası.

Mesela kedi 6 kiloysa…

Kedinin boyutlarına bakmak lazım. Kedinin büyüklüğü, uzunluğu, yandan arkadan önden baktığınız zaman şekillerine bakmak lazım ki obez olup olmadığına karar verelim.

Hemen 6 kiloysa obezdir dememek lazım.

Evet.

Kedinin oburluğunu neye borçluyuz?

Kedinin sahibine.

Kediye çiğ et yedirmek sağlıklı mıdır?

Yine biraz önceki söylediğime geliyoruz. Evcilleşmiş bir kediye çiğ et yedirmek sindirimdeki mikoplazmalar açısından çok doğru olmayabilir. Ama kedi doğada ise evet.Kediler neden yaş mamayı çok seviyorlar?

Çünkü yaş mamaların içerisinde genellikle yüzde 60-65 oranında su var. Diğer kısımları da gerçek etten olduğundan dolayı ve aroması ile jöleler ve bir takım aromatik katkılar koyuyorlar içerilerine. Ve çok seviyorlar. Ama doğru mu derseniz… Kedilerde doğru beslenme açısından evet, ödül olarak verilebilir.

Kediye yaş mama nasıl verilmeli?

Kedi sağlığıyla ilgili sorunlar ve çözüm yolları nelerdir?

Yaş mamayı açtığınız zaman bir öğünde o yaş mama bitmeli. Ama biz yaş mamayı açtık, buzdolabına koyduk ve tekrar çıkardık. Dış ortamda bekleterek verdik. Artık yaş mama içerisinde mikroorganizmaların üremesi için ideal bir ortam sağlamış oluruz. Dolayısıyla küçük ambalajlarda tek olarak bir defaya mahsus bunun bitirmesi en uygunu olur. O da her gün değil. Kedilerde doğru beslenme için Haftada 1 gün ödül amaçlı.

Ya da özel durumlarda… Ameliyat sonrası iştahsızdır ya da ağzında dişleri yoktur. Bunun için verilebilir.

Evde hazır mama hazırlasam olur mu?

Evde hazırlamak için kediye bir rasyon hazırlamalı. Günlük protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacı var. Ne kadar vitamin alması gerekiyor? Onları bir düzene sokması gerekiyor, rasyon oluşturması gerekiyor ev beslenmesine geçmesi için. Bu durumda da bir profesyonelden destek alması gerekiyor. 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle

Translate »