Kedilerde gelişim konusunda 4 hayati evre

Bir kedinin çevresindeki dünyaya tepki verme biçimi en azından hayatının ilk yılı boyunca şekillenmeyi sürdürse de, kedilerde gelişim konusunda en hayati aşamalar ilk 3 ya da 4 aydır.

Biyologlar bu dönemi, her biri büyümekte olan kedi için farklı bir anlamı olan dört periyoda ayırırlar.

Kedi bakımı konusunda muhtemelen yaptığınız 6 hata

Kedilerde gelişim ilk evre: Prenartal periyod

Kedilerde gelişim sürecinin ilk evresi olan prenatal periyod sürecinde, anne kedinin hamileliğinin ikinci ayında kedi büyük oranda dış dünyadan izole durumdadır. Plasentadaki amniyotik sıvı ve kanın yapısı annenin çevre koşullarından etkilenir.

Örneğin, anne bu dönemde bir tadı olan bir yiyecekle besleniyorsa yavru daha sonra sütten kesilirken aynı tatta bir besine geçmeyi tercih edebilir. Bu da yavruların daha dünyaya gelmeden önce öğrenmeye başladığını göstermektedir.

Anne karnında erkek kedilerle yan yana olan dişi kediler ortamdaki testosterondan etkilenir ve ilk doğduklarında kısa bir süre için kardeşlerinin tamamı dişi olan kedilere göre daha saldırgandır.

Cins kedilerde sağlık sorunları

Kedilerde gelişim sürecinde bu tarz eğilimler muhtemelen kısa süreli olacaktır; ancak daha uzun süreli değişimler de mümkündür. Diğer memelilerle ilgili bildiklerimizden yola çıkarak, anne hamileyken yoğun stres altında ise stres hormonlarının plasentaya geçeceğini ve kedilerinin beyinlerinin ve endokrin sistemlerinin gelişimini etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Neonatal periyod

Kedilerde gelişim evresinin üçüncü aşaması olan, doğumdan iki buçuk haftalığa kadar olan neonatal periyod sırasında kedi sağır ve kördür. Annesi ile bağ kurmak için koku ve dokunma duyularını kullanır.

Kedileri anlama dersleri: Kedim beni seviyor mu?

Sosyalleşme periyodu

Sosyalleşme periyodu kedilerde gelişim evresinin üçüncü periyodudur. Yavrunun hayatının üçüncü haftasında, gözleri ve kulakları açılıp kedi kendisine bakan insanlar ve annesi de dahil çevresindeki dünya hakkında bilinçlenmeye başladığında başlar.

Aynı esnada da önce yürümeyi, sonra da koşmayı öğrenir. Kediler bu dönem boyunca uyumadıkları zamanların çocuğu önce birbirleriyle, daha sonraları ise giderek çeşitli nesnelerle oynayarak geçirir.

Gençlik periyodu

Sekizinci haftada başlayan gençlik periyodu, genelde kedilerin başka insanlara verildiği döneme denk gelir. Genellikle on üçüncü haftada verilen safkan kediler bunun istisnasıdır.

Bu esnada, sosyalleşmeye uygun dönem neredeyse sona ermiştir. Kedilerde gelişim evresinin son dönemi olan gençlik döneminin sonunda, kediler yedi aylık ila bir yaşında iken cinsel olgunluğa ulaşmış olur.

Elbette birçok ev kedisi dünyadaki ilk yılları içinde kısırlaştırılacaktır.

Kaynak: John Bradshaw / Kedi Hissi

</script><script>

Bu makaleler de ilginizi çekebilir:

Kedileri anlama dersleri: Kedim beni seviyor mu?

Neden sarman kediler genelde erkektir?

Evde kediler birbiriyle anlaşabilir mi?

Kedilerde doğru beslenmenin ipuçları

Bazı kedilerin cinslerine bağlı tıbbi sorunlar

İçeride yaşayan kediniz nasıl mutlu edilir?

Kediler Hakkında İlginç bilgiler -1

 

Kediler Hakkında İlginç bilgiler -2

 

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler -3 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle