Kedilerin Gırlama Sesi Çıkarmasının Mutluluk Dışı 4 Nedeni

Gırlama sesi kedilerin çıkarttığı en bilinen sestir. Kedilerin gırlama sesi hakkında, öksürmek, tıslamak ve kızgın hırıltılara nazaran daha az şey biliyoruz.

Evet, kediler mutlu olduğu zamanlarda bu sesi çıkarır.

Olay tam şöyle bir senaryo dahilinde olabilir. Kedin güneş altında kıvrıldığı zaman duyabilirsin. Onu severken ya da aç anlarında yemek verirken… Nefes alıp vermesi sırasında hafif bir gürültü duyarsın. Ona dokunduğunda ise biraz titreme hissetmeye başlarsın. Öyle ki neredeyse sakin dalgalar gönderiyor gözükür.

Kedi gırlama sesi çoğu zaman bize de bir mutluluk kaynağı yaratır. Bu ses hakkında yoğunlukla şu tarz konular duyarız:

“Bilim adamlarının yeni çalışmaları gösteriyormuş. Kedilerin insanlara olan bir faydası daha bulunmuş. Kedilerin mutlu iken çıkardığı gırlama sesi frekansı insanların sağlığı açısından çok faydalıymış”

Fakat bu durumu kedinin iyi bir ruh hali içinde olduğunu varsaymamalısın. Ya da bunu duyacağın tek zamanın mutlu olduğu zamanlar olduğunu düşünme. Kediler diğer duyguları ve ihtiyaçları da bu gırlama sesi aracılığıyla iletebilir.

Kedini ellerine alıp kaldırdığını bir düşün. Mırıldanmaya başladı. “Çünkü hoşlanıyor.” Acaba öyle mi? Yoksa gergin olduğu için mi?

Her ne kadar, mırıldandığında tam olarak ne söylediğini bilemeyiz. Fakat hayvan uzmanlarının araştırmaları bilinçli bir tahminde bulunmanıza izin veriyor. İhtimaller dahilinde olan fikirler ise şu şekilde:

Gırlama sesi bir mutluluk ifadesi mi?

Bu sesi çıkardığı sırada kediniz rahat görünüyorsa mutludur. Sırt üstü yatmıştır. Gözleri yarı kapalı haldedir. Kuyruğu ise durgundur. Kediniz eğer bu durumda iken mi bu sesi çıkarıyor? Bu durumda onun mutlu bir konumda olduğu varsayımına güvenebilirsiniz. O muhtemelen bu sesi ile size büyük bir gülümseyiş gösteriyordur.

Birçok sahip hayatının önemli bir bölümünde aklına takılan şu soruyla yaşar? Kedim mutlu mu? Kedim beni seviyor mu?

John Bradshaw, Kedi Hissi adlı kitabında kedinin mutluluğunun 11 yolunu sıralamıştı. İçeride yaşayan kediler nasıl mutlu edilir adlı içeriğimizde söz konusu 11 maddeye de ulaşabilrisiniz.

Gırlama sesi bir açlık belirtisi mi?

Bazı kediler yemek yeme vakitleri geldiklerinde gırlama sesi çıkartırlar. İngiliz araştırmacılar, kedilerin aç olduklarında onları incelediler. Farklı bir durum olarak ise yiyecekler akıllarında olmadığı zamanları araştırmalarına dahil ettiler. Kedi gırlama sesinin normal hali ile aynı olmadığını gördüler. Kediler yemek için bu sesi çıkardıklarında kulağa hoş gelmeyen bir ağlama veya miyavı bu sesi eşlik ettirir. Bu sesler bir bebek ağlaması gibidir. Uzmanlar bu farkı anlamanın daha olası olduğunu düşünüyor. Onlar insanların kedi sahipliği olmasa bile, aradaki bu farkı anlayabileceğini düşünüyorlar.

Devamı için tıklayın

Yorum ekle