Öncesi ve sonrasıyla kedi kısırlaştırma rehberi

Kedi kısırlaştırma ve kedi kısırlaştırması sonrası riskler sonrası bakım neden önemli? Yavruyken sahiplendiğiniz kediniz ilk aylarda evde (veya bahçenizde) koşup oynarken, bir süre sonra poposunu yukarı kaldırdığını, evin her tarafına sürtünerek kokusunu bıraktığını ve saatlerce hiç durmadan miyavladığını göreceksiniz. Kedinizin acı çektiğini gördüğünüz bu anlarda kısırlaştırma işlemi kaçınılmaz olarak gündeminizin ilk sırasında yerini alacaktır (Kedi kısırlaştırma tehlikeli mi, kedi kısırlaştırma gerekli mi ve kısırlaştırmanın etik boyutu hakkındaki tartışmalara bu yazıda girmiyoruz). Kısırlaştırma işlemi, sayısız kedi için gerçekleştirilen ‘rutin’ bir kısırlaştırma operasyonu olarak görünse de, kedinizin bu süreci sağlıklı olarak geçirmesi için birçok konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Bu makale kedi kısırlaştırma hakkında bilgi ve kedi kısırlaştırma konusunda tavsiyeler içeriyor.İnternette kısırlaştırma sürecine dönük birçok bilgi bulunsa da, bazı bilgilerin birbirleriyle tutarsızlık göstermeleri nedeniyle yakın zamanda kedimiz için deneyimlediğimiz kısırlaştırma süreci hakkında sizlere en doğru bilgileri vermeyi, süreç içinde yaşadığımız soru işaretlerini ve çözüm yollarını sizlerle paylaşmayı uygun bulduk.

Kedinizi kısırlaştırmak istiyor ve süreç hakkında detaylı bilgi arıyorsanız, aşağıdaki adımları dikkatle takip etmeniz gerekiyor.

Kısırlaştırma operasyonu

Yavru kedi kısırlaştırılmaz

Kedi kısırlaştırmasının şartları var. Kedilerin kısırlaştırılması için kızgınlık dönemine girdiğini görmeniz gerekiyor. Kedi kısırlaştırma yaşı ve zamanı konusunda belediyelerde kısırlaştırma işlemi için kedinizin 10 ayını doldurması isteniyor fakat kedi kısırlaştırma konusunda özel veterinerlerde 5-6 aylık süre içinde de kısırlaştırma için onay verilebiliyor.

Kedilerde kızgınlık dönemi

Kızgınlık dönemi geride kalmalı

Kedinizin poposunu yukarı kaldırıp evin her tarafına sürtündüğünü, sürekli ayaklarınızı ısırmak istediğini, sürekli kucağınıza çıkmak isteyip sürekli miyavladığını ve bu hareketleri hiç durmadan tekrarladığını gördüğünüzde kediniz kızgınlık dönemine girmiş bulunmaktadır.  İlk belirtilerin ardından kediniz birkaç gün bu hareketleri tekrarlayacaktır. Daha sonra ise tekrar normal haline dönecektir. Kısırlaştırma işlemi yapılmadığında ise bu sürecin 10-15 günde bir tekrarladığını göreceksiniz. Kısırlaştırma operasyonu için kedinizin kızgınlık döneminden çıktığı ara dönemi yakalamak zorundasınız. Kızgınlık dönemindeki kediler kısırlaştırılmamaktadır.

Akşam yemek vermeyi kesin

Kedi kısırlaştırma öncesi beslenme

Kedinizi kısırlaştırmak amacıyla veterinere danıştığınızda, veterineriniz kedinize gerçekleştireceği operasyon için size bir gün verecek. Kısırlaştırma operasyonunun 12 saat öncesinde kedinize su ve mama vermeyi kesin. Operasyonun aç ve susuz yapılması önemli.

Temizlik kısırlaştırma sonrası için çok önemli

Evinizi temizleyin

Kısırlaştırma operasyonu rutin bir uygulama olarak görülse de sonuçta bıçak yarası ve yaranın enfeksiyon kapma riski elbette de var. Kediniz operasyon sonrası eve geldiğinde evinizin temiz olması önemli. Kedinizin ayak basabileceği her yeri önceden temizleyin.

Kediniz rahat etsin

Panik yapmayın, ona rahat ortamlar sunun

Kedi kısırlaştırma operasyonu başarılı geçti. Buna karşın kedi kısırlaştırma sonrası bakım önemli. Eğer veterineriniz 24 saat nezaret altında tutmayıp kedinizi size birkaç saat içinde teslim ettiyse, kediniz aldığı anestezi ve antibiyotiklerin etkisinde olacaktır. Evde kafesinden çıkardığınızda ilaçların etkisiyle ilk adımlarında yalpalayıp yere düştüğünü göreceksiniz. Bu durum sizin için oldukça üzücü olsa da endişe etmeyin. Bir süre sonra kedinizin güçsüz kalıp uyku moduna geçeceğini göreceksiniz. Uyuduğu yer mümkün olduğunda temiz ve rahat olmalı. Temiz havlu ya da çarşaf üzerinde uyuması yaranın enfeksiyon kapmaması için akla gelen ilk ve en basit çözümlerden biri. (İçeride yaşayan bir kedi nasıl mutlu edilir isimli makalemize de göz atmanızı öneririz)

Kediyi kaldırırken dikkat

Ön ayaklarından kaldırın

Kediniz istenmeyen bir yere gitti ve sizin onu oradan uzaklaştırmanız gerekiyor. Kedinizin ön ayaklarından tutup onu tehlikeli alandan uzaklaştırabilirsiniz. Yarasına dokunmamanız oldukça önemli.

Kedi kısırlaştırma sonrası yakalık takın

Yakalık takın, yarasına zarar vermeyin

Kedinizin ameliyat bölgesine zarar vermemesi oldukça önemlidir. Fakat kedinize söz geçiremeyip sürekli bir yerlere gitmek istediğini, bir yerlere çıkmak isterken düşeceğini, yarasını yalamak isteyeceğini görebilirsiniz. Özellikle yarasını yalamaması için yakalık takılması gerekiyor. Anestezinin etkisi geçmeden yakalığı takarsanız kediniz size mukavemet gösteremeyecektir. Yara iyileşene kadar da bu yakalık maalesef takılı durmak zorunda. Bunun yanında, kedinizin evde gezmeye çalışırken yaralı bölgesini herhangi bir cisme çarpmaması için etraftaki şeyleri mümkün olduğunca ulaşılamaz hale getirin. Çıkmak istediği yerleri bir battaniyeyle kapatabilirsiniz.

Kedinizin kusma sürecini izleyin

Kedim sürekli kusuyor, ne yapmalıyım?

Kedi kısırlaştırma operasyonunun ilk saatlerinde ilaçların etkisiyle sürekli sarı köpük şeklinde kusma eğilimi içinde olacaktır. Saatlerdir aç olduğundan ve ilaçların etkisiyle bu durum tekrarlanabilir. Veterinerler tarafından operasyon geçirdiği gün içinde kedilerin 5 kere kusması normal karşılanıyor. Kediniz bu sayıyı aştığınızda veterinerinize danışmanız gerekir. (Deneyim: Bizim kedimiz söz konusu saat dilimi içinde tam 9 kez kusunca veterinere başvurduk. Veterinerimiz bu durumun doğal olduğunu söyleyip kedimize mide koruyucu ve bulantı giderici iğne yaptı.)

Not: 24 saat açık veteriner listesini önceden belirleyin.

Gece mama vermeye başlayın

Ne zaman mama verebilirim?

Kedi kısırlaştırma işlemi sonrası da ilk 12 saat kedinize mama ve su vermemeniz gerekiyor. Bu süre sonunda kedinize az da olsa mama ve su verebilirsiniz. Ödül maması ve yoğun tat içeren mamalar vermeyin. Kendi kuru maması en ideal mamadır. İlk zamanlarda kedinizin iştahsız olacağını göreceksiniz. Bu iştahsızlık 48 saat kadar sürerse veterinerinize başvurun.

Kedinizin hareketlerine dikkat edin

Mümkün olduğu kadar gözleyin, hareket alanını kısıtlayın

Kedi kısırlaştırma operasyonunun ardından bilinci yarı açık vaziyette olacağı için kendisine zarar verme ihtimali doğabilir. O yüzden onu sürekli gözlemlemek durumundasınız. O yüzden mümkünse tek bir oda içinde kalmasını sağlayın, dışarı çıkmasını engelleyin. Kediniz gözünüzün önünde olsun.

Kedilerde antibiyotik tedavisi

Kısırlaştırma sonrası evde tıbbi bakım

Operasyonun yapıldığı ilk 48 saatin ardından antibiyotik tedavisini sunma sırası sizde. Kedi kısırlaştırma sonrası enfeksiyon oluşmaması için veterinerinizin talimatları doğrultusunda işlemi tamamlamanız gerekiyor.

Kediniz yalnız olsun

Evdeki diğer kedinizle bir araya gelmesin

Evde başka bir kedi ya da kedileriniz varsa, kedi kısırlaştırma operasyonu geçirmiş kedinizle bir araya gelmemesine özen gösterin. Kediler zararsız canlılardır fakat istemeden de olsa yaraya zarar verebilir. Kedinizin yarası kapanana kadar da bir araya gelmemeleri en doğru uygulama olur. Hatta mümkünse diğer kedinize birkaç gün başka bir arkadaşınızın bakmasını isteyin.

Merak etmeyin, kediniz kendisine gelecek

Deneyimle sabit gözlemler

-Kediniz ilk 24 saat içinde oldukça bitkin ve acı içinde görünecek. Ayakta kambur durması kedinizin acı çektiğini gösterir. Bu sizin için oldukça üzücü olsa da merak etmeyin. Kedi kısırlaştırma ameliyat sonrası anestezi nedeniyle biraz zor geçiyor. Buna karşın genellikle kediler kısırlaştırma sonrası ilk 24 saatin sonunda şaşırtıcı derecede toparlıyor.

-Kedi kısırlaştırma ameliyatı ilk 24 saat sonraki süreçte iştahının yerine gelmeye başladığını göreceksiniz. Buna karşın kedi kısırlaştırma sonrası enfeksiyona dikkat edin, sürekli gözlemleyin.

-Ameliyat sonrası üçüncü gün kedinizin hareketleri hızlanmaya başlayacak. Bir yerlere çıkmaya başlayacak. Ona pek müdahale etmeyin ve gözlemleyin. Kediniz iyileşmeye başlıyor.

Ameliyattan bir hafta sonra kedinizin yarasının büyük bir oranda kapandığını göreceksiniz.

-Dikişler iki haftaya kalmaz kendiliğinden atar.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir:

>>> İÇERİDE YAŞAYAN BİR KEDİ NASIL MUTLU EDİLİR?

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorumlar

  1. Anonim 15/08/2019
  2. Anonim 15/08/2019
  3. Tuğçe 09/09/2019

Yorum ekle