Kedilere nasıl banyo yaptırılır? 

Kedinize en az hasar ve yaralanmayla banyo yaptırmak istiyorsanız kedilere banyo yaptırma konusunda sizi yönlendirecek rehberimize hoş geldiniz. 

Kedilere banyo yaptırılır mı?

Kediler neden banyo yapmayı sevmez? 

Kedilere nasıl banyo yaptırılır? 

Gibi soruları bu rehberimizde beraber yanıtlayacağız. 

Gerçek şu ki birçok ev kedisi ıslanmayı sevmez. Kimi kediler yerdeki ıslak bölgeye bile basmaz ve kenarından dolaşır. Peki kedilerin banyoya ihtiyacı var mıdır? 

Kedilere nasıl banyo yaptırılacağına bakmadan önce kedilerin neden suyu sevmediğini öğrenelim. Vahşi doğada birçok kedi türü suya girmeyi çok sever. Kaplanlar, jaguarlar bir nehirde veya gölde serinlemekten keyif alır. Çünkü sıcak bir iklimde yaşıyorlardır ve suya girerek serinleme ihtiyacı duyarlar. Hatta kaplanlar suyun altına girerek balık bile avlar. 

Ev kedileri ise suyu sevmeyecek şekilde evrimleşmiştir. Çünkü tüyleri suyu engelleyen değil suyu ve nemi çeken bir yapıdadır. Bir kedi için suya girdikten sonra kurulanmak kolay bir şey değildir. 

 

Kediler banyo yapmaya ihtiyaç duyar mı? 

Birçok durumda bir kedinin suya girerek yıkanması gerekebilir. Kediler kendilerini yalayarak temizliklerini sağlar. Bazen biz de kendilerini fırçalayarak daha iyi hissetmelerini sağlarız. 

Ancak bazı durumlarda kedilere nasıl banyo yaptırılacağını bilmek önemli bir durumdur. Bu kedi, kum kutusunun içinde kendisini iyice batırmış olabilir. Bazı kediler baca gibi çok pis yerlere girebilir. Belki de yeni yavru kedinizi bir hayvan barınağından almış olabilirsiniz. Bazı durumlarda ise kedinize pire veya mantar ilacı vermiş olduğunuz için banyo yaptırmanız gerekebilir. 

 

Kedilere banyo yaptırmak için ihtiyaç duyacağınız şeyler 

Bir kediye banyo yaptırmadan önce gerekli olan malzemelerin elinizde olduğundan emin olun. Tırmalamalara karşı mutlaka lastik bir eldiveniniz olsun. Bir kedi şampuanı, duş başlığı, büyük bir havlu, kulakları temizlemek için pamuk, yüzü silmek için de küçük bir havlu banyo öncesinde hazır tutulmalı. 

 

Adım adım kediye banyo yaptırma

Bir lavaboda veya bir küvette kediyi yıkamak çok daha kolaydır. Lavaboyu ortasına kadar ılık suyla doldurun. Kediyi omzundan kuyruğuna doğru ıslatın. Tıpkı saçınız gibi parmaklarınızla kedinin tüylerinin arasını şampuanla temizleyin. Kedinizin yüzüne su sıçratılmasından hiç hoşlanmayacağını bilerek yüzünü ıslak bir bezle silmenizde fayda var. 

Kedinizin kulaklarını pamukla temizleyin ve asla kedinizin kulağına bir şey sokmayın. 

Kediniz durulandıktan sonra büyük bir havlunun üstüne koyun ve üzerine örtün. Üstündeki suyu havluyla olabildiğince alın. 

Uzun tüylü kediler kurutma makinesi ihtiyacı duyabilir. Ama sesi rahatsız ediyorsa zorlamanıza da gerek yoktur. 

Eğer kedinizi hiçbir şekilde yıkayamıyorsanız yalnız değilsiniz. Kedinizi bir veterinere veya bir hayvan kuaförüne götürerek temizlenmesini sağlayabilirsiniz. 

Bu makaleleri de okumak isteyebilirsiniz:

Kedilerde sürtünme ne anlama gelir?

Kedilerin tezgaha çıkması nasıl engellenir?

Kediler neden karton kutulara girmeyi sever?

Kediler hangi sesleri duyabilir?

Yaşlı kedi bakımı nasıl olmalı? 

Kedilerde kızgınlık dönemi nasıl anlaşılır?

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle