Kedim beni neden yalıyor? Bu ne anlama geliyor? 

Kediniz sizi ve evdeki diğer kedileri yalamayı seviyor mu? Kedilerin sizi yalıyor olması ne anlama geliyor olabilir? Kediniz sizi yalayarak bir şey mi anlatmak istiyor yoksa size yakınlaşmaya mı çalışıyor? 

 

Evinizde tv veya bilgisayar başında otururken kediniz yanınıza geliyordur. Akşam saatleri kediler için beraber banyo yapma saatidir. Bu saatlerde kediler birbirini yalayarak temizler. Tabii sizi yalaması sizi de temizlemek istedikleri anlamına gelebilir. Peki kediniz neden sizi yalıyor mu? Sizi sevdiği için mi yoksa sizin de mi banyoya ihtiyacınız var? Her iki sorunun da cevabı “Evet”

 

Eğer kediniz sizi yalıyorsa bunu bir onur olarak algılayabilirsiniz. Doğada kediler başka canlıları kabul ettiklerini ve arkadaşlıklarını göstermek için yalar. Karşılıklı olarak yalama esnasında kediler diğer kedinin ulaşamadığı yerleri yalayarak temizler. Buna başlarının üstü ve sırtları dahildir. 

 

Kediler dünyasında bir diğer ilginç durum ise kedi hiyerarşisinde yaşı ileride olan kedilerin daha genç kedileri yalıyor olması. Eğer dikkatli izlerseniz kediler kendi aralarında temizlenme ihtiyaçlarını ifade edebiliyor. Kedi bir başka kediye doğru giderek başını eğer ve yalanmaya ihtiyaç duyduğunu gösterir. 

 

Kedilerin birbirini akşam saatlerinde yalayarak temizlemesi gün içerisinde vücutlarında topladıkları kokulardan arınma amacını taşır. 

 

Vahşi doğada kedilerin üstünde başka kokuların olması avlanmalarını engeller. Üstlerindeki avlarının kokusunu temizledikten sonra da huzurla uyuyabilirler. Böylece başka yırtıcıların hedefinden uzaklaşmış olurlar. Bu yüzden kediniz sizi yalıyorsa bu sizi onlardan biri olarak kabul ettikleri anlamına gelir. 

 

Kedi yalaması bir kedi öpücüğü olabilir 

 

Kedinizin sizi öptüğü nadir zamanlar olabilir. Bazı durumlarda kedinizinin sizi yalaması sizi öptüğü anlamına gelebilir. 

 

Bir sonraki sefere kediniz sizi öpmek veya yalamak isterse kendisine izin verin. Böylece aranızdaki bağ daha da güçlenecek ve siz kedi dünyasına daha da yaklaşacaksınız. 

 

Kedinin yalaması olumsuz bir şey olabilir mi?

 

Bazı durumlarda kediler anksiyeteden kurtulmak ve sakinleşmek için kendilerini yalar. Bazı durumlarda kedilerin kendilerini çok fazla yalamaları psikolojik bir soruna işaret edebilir bu durumlarda kedinin yaladığı yerde kelleşme olabilir. Eğer kediniz gece gündüz kendisini sürekli yalıyorsa bir veterinere başvurmanızda fayda olabilir. Bu bir anksiyetenin veya bir parazitin sonucu olabilir. 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle