Kedim halıları tırmalıyor ne yapmalıyım?

Kedim halıları tırmanıyor diye endişelenebilirsiniz fakat tırmalamak kedilerin doğal davranışlarından biridir. Ancak bazı durumlarda kedimizin etraftaki mobilyaları ve halıları tırmalaması tercih etmediğimiz bir durumdur. Özellikle halılar kedilerin tırmalamayı sevdiği eşyaların başında gelir. Peki kedimizin halıyı tırmalamasını nasıl engelleriz?

VÜCUT DİLİNDEN KEDİLERİ ANLAMA KILAVUZU 

Kediler neden halıları tırmalar?

Çözümü bulmadan önce kedilerin neden halıları ve mobilyaları tırmaladığını bilmemiz gerekir. Tırmalamak kedilerin normal davranışlarından biridir. Bu eylem kedinin fiziksel ve mental sağlığı için gereklidir. Tırmalamak aynı zamanda kedinin sırtını açması ve esnemesi için de gereklidir. Böylece kaslarında biriken enerjiyi ve gerginliği atarlar.

Rahatlamanın yanı sıra kedilerin tırmalaması bir iletişim şeklidir. Vahşi dünyalarında kediler ağaç kabuklarını tırmalayarak feromonlar bırakır ve böylece diğer kedilerle koku yoluyla iletişim kurar. Tırmalamak kedilerin doğasında olduğu için ağaç kabuğu yerine evlerimizde de halıları ve koltukları tırmalarlar.

Image result for scratching carpet cat

</script><script>

Kediler bazı halıları daha mı çok tırmalar?

Kedilerin halıları tırmalaması çoğunlukla kedinin kişiliğine ve tercihlerine bağlıdır. Bazı kediler bazı halıların yapısını daha çok sever. Bu bizim bir eşyayı satın alırken tercih etmemiz gibidir.

Yetişkin kediler dik duran objeleri tırmalamayı tercih ederken küçük kediler yerdeki halı gibi eşyaları tırmalar. Bu yüzden yavru kedim tırmalama oyuncaklarını kullanmıyor diye şaşırmayın.

Kedinizin dik duran eşyaları mı yoksa yorgan, halı, kilim gibi yere serili eşyaları mı tırmaladığını tespit edin. Ve buna göre kendisine tırmalayacağı alternatifler üretin.

KEDİLERİN ÇIKARDIKLARI SESLER NE ANLAMA GELİR?

Tırmalama ağaçları veya oyuncaklarını mavi veya yeşil olması kedinizi bu oyuncaklara yönlendirecektir. Kedim yeni aldığım oyuncakları tırmalamayı sevmiyor diyorsanız başka alternatifler üretin. Eğer kedim hala aynı halıyı tırmalamaktan vazgeçmiyor diyorsanız yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bu halı artık kesinlikle kedinizin kişisel bir oyuncağı olmuştur.

Aşağıda yer alan videoda ise kedilerin tırmalamalarıyla ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Buna karşın kedinizin sizin efendisi olduğunu ve amacınızın onun mutluluğunu ve rahatınızı sağlamanız gerektiğini bir an olsun bile unutmayın. 

 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle