Kediniz su içmiyor mu? Kedinizin su içmesini sağlamanın 10 yolu

Kediniz yeterince su içmiyor mu? Çeşmeyi açık bırakmaktan, buz küplerine kadar kedinizin daha çok su içmesini sağlayacak yöntemler. 

Birçok kedi yeterince su içmez. Çünkü kediler kendi kendilerine bakabilen hayvanlardır ve kendi sağlıkları için neyin iyi neyin kötü olduğunu bildiklerini düşünürüz. Çoğunlukla da bilirler. Ancak kedilerin yeterince su içmesi kendileri için çok önemlidir. Susuz kalmış bir kedinin ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Kediniz yeterince su içmiyorsa neler yapabileceğinize birlikte bakalım. 

 

Kedinizi daha çok yaş mama ile besleyin 

 

Konserve mamalar daha çok su içerir. Kedinizin yeterli sıvı alabilmesi için en kolay yöntemlerden biridir. Eğer kediniz yaş mama yemiyorsa kuru mamasına su koyup servis edin ve yeyip yemediğini kontrol edin. Bazı kediler çorbaya dönmüş, sıvı mamayı daha çok sever. 

 

Kedinizin mamasına buz koyun 

 

Özellikle sıcak havalarda kedinizin mamasına buz kübü koymanız kendisinin çok hoşuna gidecektir. Buz mamanın tadını da alacağı için kediniz bu buz kalıbını uzun bir süre yalayacak ve daha çok su alacaktır. Buz küpleri sadece mamada değil sıcak havalarda insanlarda olduğu gibi kedilerin de sıvı tüketirken tercih ettikleri bir yöntem olacaktır. 

 

Daha küçük ama daha sık mama verin

 

Yemek yemek kedilerin susama hissini arttırır. Bu yüzden yeterince su içmeyen bir kedi daha sık yedikçe daha sık su içer. 

 

Evinize su kapları yerleştirin 

 

Eğer evinizde birkaç farklı noktada su içme bölümü yaparsanız kediniz daha çok su içecektir. Kediniz tek bir noktada bulunan su kabına ulaşamıyor olabilir. Bu yüzden evinizin birkaç farklı noktasına su kapları yerleştirebilirsiniz. 

 

Su kabının yerine dikkat edin 

 

Su içmeyen bir kedi su kabının yerini sevmiyor olabilir. Kedinizin su kabını kum kabından uzağa koyun. Siz olsanız tuvalette su içer miydiniz? 

Su kaplarını düzenli olarak değiştirin 

 

Kediler de insanlar gibi taze suyu sever. Kedinizin su kabını günde en az bir kez değiştirmeye özen gösterin. Bu arada su kabını da düzenli aralıklarla yıkamayı ihmal etmeyin. 

 

Akan suyu kendisine verin 

 

Kediniz çeşmeden akan taze suyu tercih ediyor olabilir. Kedinize bir iyilik yapmak için musluğu birkaç dakikalığına açık bırakarak kendisinin bu sudan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu oyunu bir rutin haline getirerek kedinizle daha iyi yakınlaşabilirsiniz. 

 

Suyun tadını değiştirin

 

Kendinizin daha çok su içmesini istiyorsanız suyuna biraz tavuk suyu veya ton balığı konservesinin yağını dökebilirsiniz. 

 

Kedi fıskiyesi alın 

 

Kediler fıskiyeden su içmeyi çok sever. Bu yeni oyuncaklara alışması biraz zaman alabilir ama sonunda seveceklerdir. Kediler hareket eden suyu içmeyi daha çok sever. Bu kedinizin su kabını değiştirmeyi unuttuysanız çok işe yarayacaktır. 

 

Farklı su kapları deneyin 

 

Kediler çok seçici canlılardır. Bu yüzden su kaplarının arasında da sevdikleri veya sevmedikleri olabilir. Cam, çelik, seramik veya plastik olmak üzer farklı materyallerden üretilmiş su kapları deneyebilirsiniz. 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle