Penguen Albay Sir Nils Olav III görev başında

Edinburgh Askeri Geçidi tarihi olarak en önemli ve ünlülerinden biridir. 1961 yılında düzenlenen bu askeri geçide Norveç Kralı’nın koruma birliği ve onun başında bulunan Teğmen Nils Egelien de katılmıştı. Bu törene penguenlerin de katılıp bir kortej oluşturması Teğmen’in aklını başından aldı.

1972 yılında Norveç Kralı ve koruma birliği Edinburgh’u yeniden ziyaret etti. Birliğin başında yine Teğmen Egelien vardı. Egelien’e bu ziyarette bir penguen alınması görevi verildi. Seçilen penguene Kral’ın ve Teğmen’in isimleri olan Lins Olav ismi verildi. Birlik işi bir adım daha öteye taşıyarak bu penguene yardımcı onbaşı rütbesini verdiler.

Her şeyin tabii ki birer şaka ve eğlenceden ibaret olduğunu belirtmeliyiz. Ancak yine de penguen Nils Olav’ın rütbesi yükselmeye başladı. Kral’ın her ziyaretinde rütbe terfisi alan penguen 1987’de Çavuş oldu. Ne yazık ki bu rütbedeyken Lins Olav hayatını kaybetti. Olav’ın yerine göreve iki yaşındaki oğlu Nils Olav II getirild.

 

2008 yılında Kral’ın ziyaretine ise rütbeli onbaşı olan Lins Olav II’ye Kral Harald V’in bizzat kendisi tarafındana şovalyelik ünvanı verildi. Seremonide penguen Lins Olav II’ın bir şövalye olmak için gerekli olan onura ve saygınlığa sahip olduğu vurgulandı. Bu seramoni ile birlikte Sir Nils Norveç Ordusu’nda şövalyelik ünvanı alan ilk penguen oldu.

Ne yazık ki şövalye olan Sir Nils Olav II bir süre sonra hayaıtnı kaybetti. Yerine geçen Sir Nils Olav III, Kral’ın 2016’daki ziyaretinde albay rütbesine terfi etti.

Sir Nils Olav III Edinburgh Hayvanat Bahçesi’nde görevini yerine getiriyor. Penguen halkını ve Norveç Kralı’nın saygınlığını korumakla yükümlü olan Albay bunun karşılığında günlerini balık yiyerek geçiriyor.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle