Sokak kedileri için yapay zekalı yuvalar yaptı

Çin’e sokak kedilerinin durumu pek iyi değil. Aşırı soğukların yaşandığı Pekin’de sokak kedileri için bir barınak hayatta kalmak demek oluyor. ,

Wan Xi isimli kedileri seven bir mühendis sokak kedileri için dünyanın ilk yapay zekalı hayvan barınağını yaptı.  Wan Xi yaptığı araştırmalarda Pekin’de yaşayan sokak kedilerinin ortalama 2 yıllık bir ömrünün olduğunu çıkardı. Toplanılan dataya göre Pekin’de her 10 sokak kedisinden sadece dördünün soğuk kışı atlatabildiği öğrenildi. 40 bin sokak kedisinin yaşadığı Pekin’de bu bilgiyi kullanan Wan Xi sokak kedilerinin ömrünü uzatmak için karar aldı.

Wan Xi’nin projesi giderek büyüdü ve ortaya sokak kedileri için yüksek teknolojili yuvalar çıktı. Aynı zamanda geçici bir veteriner kliniği olabilene bu yuvaların iç sıcaklığı 27 derecede sabitlenmiş durumda ve kapıları kedilerin yüzlerini tanıyan teknoloji ile açılıyor. Akıllı kameralar kedilerin bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olup olmadığını bile tespit edebiliyor.

Bu sayede gözetim altında olan kedilerin bir sorun yaşaması halinde bölgede gönüllü olan kişilere bildirim gidiyor. Bu yüksek teknolojili yuvalarda kedinin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı da takip ediliyor.

 

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorum ekle