Topaklanan kedi kumları zararlı. Peki ne yapmalı?

Kediniz için hangi kumu alıyorsunuz? Çoğunlukla kedi kumu alırken içeriğindeki maddelerden çok fiyatına bakarız. Ancak kedimiz için zararlı olan maddeleri içeren kumları almadan önce bir kez daha düşünmenizi ve bu konunun ne kadar ciddi bir mesele olduğunu bilmenizi isteriz.

Temizlemesi çok kolay olduğu için topaklanan kedi kumları en çok tercih edilen kumlar arasında. Ancak bu kumlarda yer alan sodyum bentonit ve silikon tozu kedimiz için çok zararlı olabilecek maddeler.

Sodyum bentonit kedi kumlarının topaklanmasını ve kolay temizlenmesini sağlar. Bu madde genişleyen bir çimento gibi işlev görür. Bu yüzden kumlar asla tuvalete dökülmemeli. Islandıklarında kuru hallerinden 20 kat daha büyük olabilirler. Bu da tuvaletinizi tıkar.

Kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra kendilerini yalar ve kumdan kalan maddeleri de yutarlar. Aynı tıkanma durumu kediniz için de geçerli olabilir. Aynı zamanda kumdan kalkan toz kedinizin ciğerine kaçıp nefes almasını güçleştirebilir.

I improved on the 30 gallon tote kitty litter box! Inside I put a high side flat bottom kitty litter box. It fits perfectly width wise but is about 5" shorter. I push it all the way to the back and keep a folded towel between the door and the smaller box. Now when my big boy goes into the smaller box and pees towards the door it all goes on the towel which I change easily. No more washing rugs everyday and my other arthritic cat can still get in easily.  Woo Hoo!

Yapılan araştırmalar sürekli olarak sodyum bentonit yutan insanların zehirlenme belirtileri gösterdiğini ortaya koydu.

Kristalleştirilmiş silikon tozu birçok topaklanan kedi kumunda yer alan bir diğer madde. Hem insanlar hem de hayvanlar için solunduğunda kanserojen olduğu biliniyor. Kristalleştirilmiş silikon tozu silikozis ismi verilen hastalığa neden olup ölümcül olabilir.

Topaklanan kedi kumları nedenini bilmediğiniz problemlere yol açabilir. Bunlar arasında ishal, kusma, bağırsak ve böbrek problemleri yer alıyor.

Kedinizle beraber çevreyi de düşünürseniz topaklanan kedi kumu tercihinizi daha dikkatli yapmanız gerekir. Çünkü bu kumlar çoğunlukla doğada yok olmuyor. Bu yüzden kediniz için daha doğal tuvalet alanları oluşturmanız çok daha iyi olacaktır. Saman, mısır kabuğu, ceviz kabuğu, çam ağacı yaprakları ve öğütülmüş gazeteden siz de doğal bir “kedi kumunu” yapabilirsiniz.

 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle