Uzun süre yaşayabilen 11 kedi cinsi

Evimizin bir numaralı sahipleri olan kedilerin sağlıklı bir şekilde uzun süre yaşayabilmesi hepimizin en çok istediği şeydir. Birçok kedi cinsinin ortalama yaşam süresi 15 yıl olsa da bu süre bazı kedi cinsleri için 20 yıla kadar çıkabiliyor. Tabii ki kedilerin uzun yaşamasının sırrı onlara beslenmesinden egzersizine sağlıklı bir ortam sunabilmekten geçiyor.

Bu makalede sizlere nispeten ‘daha uzun’ yaşayan kedilerden bahsedeceğiz.

Siyam Kedisi

Siyam kedisi eşsiz güzelliğiyle insanları yüzyıllardır büyülüyor.  Aslen Taylandlı olan bu cins 1800’lü yıllarda tüm dünyaya yayıldı. Siyam kedileri uzun boylarıyla öne çıkıyor ve en karakteristik özelliği en konuşkan kedi türü olması.

Siyam kedilerinde diş sorunları ve üst solunum komplikasyonları görülebiliyor. Buna karşın önemi sağlık sorunlarıyla karşılaşmıyorlar. Ortalama yaşam süreleri 15 ila 20 yıl arasında değişiyor.

Birman Kedisi

Çikolata renkli bu kediler oyun oynamayı seven, sosyal ve kapalı ortamlarda mutlu olabilen kediler. Birman kedilerin kafalarında şekilsel bozukluklar yaşanabiliyor ve glakom hastalığı bu türlerde en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer alıyor. Bu tür komplikasyonlara rağmen Birman kedileri ortalama 16-18 yaşına kadar yaşayabiliyor.Savannah Kedisi

Yarı vahşi olan bu kediler aslen Afrika’lı ve evde deneyimli kediler tarafından sahiplenilmesi gerekir. Savannah kedileri cesur, kendine güvenen ve sosyal kedilerdir. Tamamen evcil olmamalarına rağmen Savannah kedileri arkadaş canlısıdır. Buna karşın anlaşılamaz bir şekilde endişeleri vardır ve öngörülemeyen hareketler yapabilirler.  Nispeten yeni bir cins olması nedeniyle sağlık sorunlarına ilişkin çok karakteristik bir bilgi yok ama tahmini yaşam süreleri 17-20 yıl arası değişiyor.

Mısır Mau Kedisi

Milattan önce 1550 yılında Mısır’da resmedilen bu kedi benekli bir egzotik kedi. Kraliyet ırkına mensup Mau kedisi insanlarla oldukça rahat geçinir ve kendisini ailenin ayrılmaz bir parçası yapar. Tek potansiyel sağlık sorunu kalp rahatsızlığı olan Mısır Mau’su 16-18 yaşına kadar yaşayabilir.

Ragdoll Kedisi

Tam bir kucak kedisidir. Orta uzunluktadır ve sürekli tımar edilmesi gerekir. İdrar sorunu yaşayabilir bu yüzden mamalarında PH değerine dikkat etmek gerekir. Ortalama yaşam süresi 15-19 yaş arasıdır.Balinese Kedisi

Bu uzun cins, muhteşem Balili dansçıların ardından adlandırıldı. Kendiliğinden ortaya çıkan bu cins muhtemelen Siyam kedilerinden evirildi. Siyam kedileri gibi dost canlısı ve konuşkandır. Çocuklar için ideal bir oyun arkadaşıdır. Balinese kedileri ‘inanılmaz’ bir şekilde 22 yaşına kadar yaşayabilir.

Russian Blue Kedisi

Kedi alerjisi bulunan kişiler için ideal bir kedidir. Ortalama 15-20 yıl kadar yaşayabilirler. Buna karşın çeşitli göz hastalıkları da bu cinste görülebilir.

Bombay Kedisi

Minyatür bir panter gibi gözükürler. Siyah tüyleri ve altın gibi gözleri vardır. Bazı solunum problemleri yaşayabilir ve gözleri aşırı sulanabilir. Buna karşın Bombay Kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 ila 20 yıl arasında değişir.

American Shorthair Kedisi

Çocuklu ailelerde oldukça popülerdir çünkü oldukça oyuncu ve uyumlulardır. Kürkü kaplan desenlidir ve oldukça güzeldir. Genellikle sağlıklı olan American Shorthair’in ortalama yaşam süresi 15-20 yıl arası değişir.Sphynx Kedisi

Tüysüz bir cins olan Sphynx Kedisi sevgi doludur. Kedi tüyüne alerjisi olanlar tarafından yaygın olarak sahiplenilir. Tüyleri olmadığından bakıma oldukça muhtaç bir cinstir. Derisi fazla yağ ürettiğinden banyo yapılmasına ihtiyaç vardır. Bakımı ihmal edilmediği taktirde Sphynx kedileri sağlıklı bir şekilde 15-20 yaşına kdar yaşayabilirler.

Manx Kedisi

Kuyruksuz kedi olarak bilinir. Orta düzey bilgisi olan kedi sahipleri için idealdir. Kimi zaman sahiplerine meydan okuyabilirler. Zeki ve oyuncudurlar. Belkemiği rahatsızlığı çekebilirler. Sağlıklı bir Manx kedisi 14-16 yıl arasında yaşayabilir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle