Vücut dilinden kedileri anlama kılavuzu

Kediler bizimle aynı dili konuşmuyor hatta hiç konuşmuyor olabilir. Ama kedileri anlama yolunda vücut dillerini takip etmek oldukça önemlidir.

 

Kulaklar

Image result for cat ears

Kedilerin kulakları çok şey söyler ama kedileri anlama konusunda hikayenin sadece bir kısmıdır. Sağlıklı bir kedinin kulakları çoğunlukla diktir ve etraftaki seslere göre yönelir. Kedinin kulaklarını öne doğrultması veya seslendiğinizde sesin geldiği yöne doğru çevirmesi ilgisini çeken bir şey olduğu anlamına gelir. Gürültü bu hassas kulaklı hayvanları rahatsız eder.

Kedinizin kulaklarını arkaya düz bir şekilde yatırması korktuğu veya endişelendiği anlamına gelebilir. Çoğunlukla bir kavga öncesinde kulakları bu pozisyonu alır. Bu yüzden kulaklarını düzleştirmiş bir kediye yaklaşmak iyi bir fikir değildir.

KEDİLERE ZARAR VEREN YİYECEKLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kedileri anlama 1: Kuyruk 

Image result for cat tail

Kulaklarla beraber kedilerin kuyruk pozisyonu da bize çok şey anlatır. Kuyruğun pozisyonu kedinizin duygusal durumunu size aktarır. Eğer kedinizin kuyruğu ünlem işareti gibi dikse bu mutlu olduğunun işaretedir. Eğer kedinizin kuyruğu soru işareti şeklinde kıvırıldıysa sizi gördüğü için mutludur ve oynamak istiyordur. İki kediniz varsa birinin diğerini kuyruğuyla sardığını görebilirsiniz. Bu da olumlu bir işarettir.

Kediniz kuyruğunu bacaklarının arasına aldıysa bu korku ve endişenin göstergesidir. Kedinizinftr kuyruğu bir fırça gibi tüyleri diken diken olduysa bu da çiftleşme zamanının geldiği anlamına gelir.

KEDİLERİN ÇIKARDIĞI SESLER NE ANLAMA GELİR?

Gözler 

Image result for cat eyes

Kedinizin gözleri de çok şey anlatır. Kediniz sakin ve huzurluysa göz bebekleri daha büyük ve daha siyahtır. Eğer kediniz bir kuş veya ilgisini çeken bir şey gördüyse göz bebekleri küçülür ve av moduna geçer.

KEDİ GÖZÜ EN İYİ NE GÖRÜR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Vücut duruşu 

Image result for cat arched back

Eğer kediniz kuyruğunu etrafında toplayıp yere yakın bir şekilde duruyorsa bu hasta veya stresli olduğunu gösterir. Kediniz göbeği açık bir şekilde yatıyorsa bu güven duyduğunu gösterir ama yine de göbeğine dokunmanıza izin vereceği anlamına gelmez. Kedinizin arka tarafı havada ön tarafı yerdeyse bu agresyon ve korku belirtisidir.

BU MAKALELERİ DE OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

KEDİM HALILARI TIRMALIYOR, NE YAPMALIYIM?

KEDİLER KAÇ AY GEBE KALIR? GEBELİĞİN 5 AŞAMASI?

KEDİLERE HANGİ DURUMDA BANYO YAPTIRILIR?

 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum ekle